zdjęcie na LinkedIn
||

Jak zrobić zdjęcie do CV lub na portal LinkedIn??

Jesteś tutaj pewnie dlatego iż zastanawiasz się jak zrobić dobre zdjęcie do CV. Nasze zdjęcie na profilu społecznościowym czy zdjęcie w CV to często nasz pierwszy kontakt z drugą osobą.
Warto wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Według portalu LinkedIn zdjęcie umieszczone w tym serwisie czternastokrotnie zwiększa nam szanse na odwiedzenie naszego profilu.

Takie zdjęcie możemy zrobić u fotografa i jest to zdecydowanie najlepsza opcja. Jednak jeśli nie możesz sobie na to pozwolić ze względów finansowych lub po prostu lubisz wziąć sprawy w swoje ręce to czytaj dalej.  W tym krótkim artykule postaram się podpowiedzieć Ci jak zrobić dobre zdjęcie we własnym domu.

Tło

Szukaj neutralnego tła, najlepiej jednolite bez tekstur. Jednolite tło ułatwi odbiorcy koncentrację na najważniejszym czyli na Tobie.  Kolorystyka polecana to biały, szary oraz jasne neutralne kolory. Można również wykorzystać ciemną ścianę. Unikaj jednak jaskrawych kolorów oraz wzorzystych powierzchni. Tutaj za tło dobrze się sprawdzi np. biała lub szara ściana.

Światło

Tutaj będziemy korzystać z możliwości światła naturalnego. Zakładam że jeśli czytasz ten poradnik to nie posiadasz lamp fotograficznych lub wideo i jedyny Twój sprzęt to aparat. Jeśli jednak posiadasz takie lampy to pewnie większość z tych informacji jest Ci dobrze znana – idź robić zdjęcia. Nic więcej ode mnie nie potrzebujesz:)
Wracając, jeśli mamy już białą lub szarą ścianę to warto zadbać o oświetlenie. W tej roli świetnie sprawdza się okno. Najlepiej gdy okno będzie możliwie blisko fotografowanej osoby. Jeśli fotografujemy w dzień pochmurny to więcej nie będziemy potrzebować. Jeśli zaś mamy do dyspozycji słoneczny dzień i bezpośrednie ostre światło padające na ścianę to musimy je czymś zmiękczyć. Gdybyśmy tego nie zrobili to ciężko było by nam nie mrużyć oczu oraz na twarzy widać by było ostre cienie. My jednak tego chcemy uniknąć. Aby to zrobić należy przysłonić okno białą tkaniną np. prześcieradłem. Jeśli okno mamy po lewej lub prawej stronie to przeciwna strona twarzy może być w cieniu. Aby cień rozjaśnić można posłużyć się np. kawałkiem styropianu lub białego kartonu. Odległość styropianu/kartonu od twarzy reguluje ilość światła jaka rozjaśni cień. Jeśli fotografowana osoba jest skierowana twarzą do okna to jej twarz będzie jednolicie oświetlona. Nie będziemy potrzebować niczego więcej by zrobić zdjęcie.
Tutaj wypada wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Staraj się unikać wszelkich dużych powierzchni w jaskrawych kolorach. Światło odbijając się od kolorowej powierzchni przyjmuje jej barwę. Możesz to zauważyć np. kiedy przyłożysz rękę do zielonej ściany. Na ręce zobaczysz zielony zafarb.

Kilka proponowanych ustawień o których pisałem:

1). okno po prawej lub lewej stronie osoby fotografowanej

zdjęcie do CV - ustawienie numer 1

2). okno po prawej lub lewej stronie osoby fotografowanej + kawałek styropianu lub białego kartonu

Sesja zdjęciowa do CV - ustwienie

3). okno naprzeciw osoby fotografowanej

Zdjęcie biznesowe - setup

Ubiór

Nasz ubiór oraz wygląd jest jedną z kluczowych rzeczy o jakie powinniśmy zadbać podczas przygotowań do sesji. Nasze ubrania powinny być czyste, uprasowane oraz we właściwym rozmiarze. Jeśli nie jesteś z branży kreatywnej to z reguły najlepiej będzie wybrać ubranie w jednolitym kolorze i bez wzorów. W przypadku panów warto wybrać garnitur w kolorze czarnym, granatowym bądź szarym. Do tego koszula gładka w jasnym kolorze – biała, błękitna lub różowa. Dodatki takie jak krawat/muszka czy poszetka zostawiam już do Waszej decyzji. Paniom również polecane są tkaniny gładkie o jednolitym kolorze. Może to być sukienka lub koszula wraz ze spodniami lub spódnicą. Polecane kolory analogiczne do panów.
Jeśli mamy ubrania ciut za duże lub nie do końca idealnie spasowane to można wykorzystać tutaj pewną sztuczkę z klamerkami. Możemy wykorzystać je do upięcia garderoby z tyłu tak by uzyskać efekt bardziej dopasowanej marynarki czy koszuli. Bardzo prosta sztuczka, a uwierz mi że będziesz wyglądać o niebo lepiej.

Aparat oraz  ogniskowa

Jak dotychczas mało mówiłem o kwestiach sprzętu. Praktycznie wcale o tym nie wspomniałem. Kwestia aparatu nie jest tutaj najważniejsza. Kluczowe jest odpowiednie tło, światło oraz Twój wygląd. Jednak czymś trzeba to zdjęcie zrobić więc aparat się jednak przyda. Najlepiej jeśli to będzie aparat z obiektywem zmienno ogniskowym. Dlaczego? Aby zrobić udany portret musimy użyć dłuższej ogniskowej (popularnie mówiąc zoomować). Jeśli próbowalibyśmy zrobić zdjęcie z użyciem szerokiego kąta to ze względu na właściwości obiektywu oraz małą odległość do fotografowanej osoby jej twarz straci prawidłowe proporcje. Nos będzie nam się wydawał większy niż normalnie oraz będzie bliżej. Z tego względu nie jest polecane wykonywanie zdjęć telefonem. Aparat w telefonie z reguły posiada obiektyw o jednej ogniskowej która jest dobra do szerszych planów. Jeśli już nie mamy innej możliwości to róbmy zdjęcia telefon ale stańmy trochę dalej osoby fotografowanej. Wtedy kiedy skadrujemy zdjęcie tylko do okolic twarzy będziemy mieć zachowane proporcje.                                                                                                        

Kadr oraz perspektywa

Polecany jest kadr pionowy gdzie twarz wypełnia jego większość. Aparat powinien być mniej więcej na wysokości twarzy osoby fotografowanej.

Podsumowanie

Mam nadzieję że teraz już wiesz jak zrobić poprawne zdjęcie do CV lub na profil LinkedIn które będzie się pozytywnie odróżniało od zdjęć które nie zostały wykonane docelowo do takiego wykorzystania. W artykule nie wspominałem o odpowiednich pozach. Jest to temat który mógłbym poświęcić na kolejny artykuł bo zagadnienie jest dość rozległe. Polecam wpisanie frazy portret biznesowy lub zdjęcie do cv w wyszukiwarce obrazów Google. Możesz również zobaczyć moje zdjęcia biznesowe. Będziemy mieć zdjęcia którymi możemy się zainspirować w kwestii odpowiedniej pozy. Powodzenia!

Jak zrobić zdjęcie do CV, Twój wizerunek w sieci, Twoja marka osobista, Twoja marka online, zdjęcia na LinkedIn

Podobne wpisy