Portret artysty – Spoiwa Kultury Szczecin
Portret artysty to seria zdjęć które wykonałem podczas tegorocznych Spoiw Kultury. Spoiwa kultury to bardzo ciekawe wydarzenie odbywające się cyklicznie raz w roku. To ciekawa impreza również od strony wizualnej oraz fotograficznej. Stąd też nie była to pierwsza edycja którą fotografowałem. prawdopodobne również nie była ostatnią…
Poniżej znajduje się kilka zdjęć z jednego dnia imprezy. Scena była ustawiona na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Byłem na koncercie Jacka Hałasa oraz Buda Folk Band z Węgier.
Podczas fotografowania na koncercie jako fotografowie jesteśmy obserwatorami wydarzenia. Nie mamy wpływu na przebieg wydarzeń. Jesteśmy skazani na rejestrowanie koncertu takim jaki on jest. Ale czy to znaczy że mamy robić to w sposób typowo dokumentalny? Oczywiście że nie! Możemy poszukać emocji artystów podczas występu oraz ciekawego kadru. Mamy również możliwość wybrania odległości z której fotografujemy, wysokości oraz używanej ogniskowej. Nie zawsze możemy ze wszystkich tych możliwości skorzystać. Czasem jest to możliwe w ograniczonym stopniu. Nie zawsze możemy podejść na tyle blisko na ile byśmy chcieli. Czasem miejsce sceny jest ogrodzone ze względów bezpieczeństwa. Czasem nie mamy możliwości skorzystać z innej perspektywy na przykład fotografować artystów na wysokości równiej lub powyżej ich twarzy. Dlatego przy tego typu fotografii ważna jest dobra analiza możliwości oraz późniejsze obserwowanie wydarzenia i chwytanie właściwych momentów kiedy już jesteśmy w odpowiednim miejscu. Trzeba wypatrywać odpowiedniej pozy artysty, wyrazu twarzy oraz odpowiedniego oświetlenia. Czasem oświetlenie jest w miarę stałe, czasem natomiast dynamiczne i wtedy liczy się refleks.
Czy portret artysty to zdjęcie w którym patrzy on bezpośrednio w obiektyw?
Oczywiście że nie! Widać to dobrze na poniższych zdjęciach. Artysta na nich ma kontakt z publicznością lub jest zamyślony, skupiony na muzyce czy instrumencie jakby nic poza muzyką nie istniało, jakby nie grał dla dużej publiczności. Jednak portret artysty gdzie patrzy prosto w obiektyw również może być dobrym zdjęciem które opisuje danego artystę.